Жир-кафе

Жирот е плод на поќегодишното дрво даб. Освен кај менструалните проблеми, го регулира лошото варење, ја регулира работата на тироидната жлезда,  лечи анемија и ги намалува болките во зглобовите, помага во лечење на внатрешните и надворешните хемороиди, го стабилизира крвниот притисок и го намалува нивото на холестеролот и триглицеридите.

Да ли сте знаеле дека постои напиток од жир сличен на кафе кој може да ги среди проблемите со вашата штитна жлезда?

Жир-кафе

Жирот е плод на дрвото даб. Отсекогаш служел како храна за луѓето и животните. Луѓето додавале брашно од жив во лебот, правеле леб од брашното на жир, а во Германија и денес е познато кафето од жир. Овој напиток ја поправа крвната слика и позитивно делува на целиот организам.

За почеток треба да направоите мала залиха од мелен жир и да правите кафе од една лажичка секој ден. За анемија се препорачува два пари на ден. После недела дена ке осетите значително подобрување кај штитната жлезда.

 

Како да го подготвите жирот

Потпечете го жирот, излупете го и сомелете го во машинка за кафе. Овој напиток треба да врие 10-тина минути. Жир-кафе е богато со железо, калиум, фосфор и бакар  и затоа се препорачува за подобрување на крвната слика, ги намалува болките во коските и во зглобовите и затоа се препорачува особено за жени постари од 40 години.

About Post Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Content is protected !!