Во радовишко пронајдена поголема количина огревни дрва без документација

  Вчера околу 21.20 часот во дворното место на Т.Ј. во село Дедино, радовишко, полициски службеници…

Зошто кубен метар дрво не е исто со метар просторен?

  Често слушаме луѓе околу нас како зборуваат за метри дрва и како не им е…

Европска зима без руски гас – опасност за шумските ресурси

  Додека владите во Европа се под огромен притисок да го намалат растот на цените на…

Оваа година се очекуваат рекордни цени на огревното дрво

  Драстично поскапена цената на огревното дрво и пелетите ги натера граѓаните исплашени од поскапувањето на…

Внимавајте при купување огревно дрво

Кризата со дрва си го направи своето, па граѓаните при купување огревно дрво се принудени да…

Општина Кисела Вода ќе доделува огревно дрво за социјално-ранливи семејства

Семејства од социјално ранливите категории ќе добијат огревно дрво од Општина Кисела Вода-истакна денес на прес…

Загревањето на дрва ја труе Битола во зима

Населбите Дрвен Пазар, Јенимаале и Ат Пазар се алармантно загадени, особено во периодот по 15 часот,…

Греењето на дрва најисплатливо, на пелети еднакво еколошко

Греењето со огревни дрва се уште е економски најисплатливо во Македонија, а греењето со електрична енергија…

Огревното дрво загадува само ако е премногу влажно

Дрвото не е загадувач на околината, доколку се користи суво дрво со оптимална влажност од 20…

Ниски температури, високи цени за огревното дрво

Ниските температури ги забрзаа подготовките за зимската сезона, особено низ основните и средните училишта во земјата.…

Кои се алтернативите за загадувањето од греењето со дрва?

Алтернатива за семејствата кои се греат на дрва е енергетската ефикасност, со што можат да заштедат…

Кој вид на дрво е најидеално за загревање на вашиот дом

Кога грејната сезона е веќе започната, оние што одлучиле да се греат на дрва се веќе…

Translate »
error: Content is protected !!