Во име на друго лице дал дозвола за сечење на шума

  Секторот за внатрешни работи Струмица, до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против Т.М.(58)…

На Скопска Црна Гора дејствувало „паралелно“ шумско стопанство

Во голема полициска акција на Скопска Црна Гора запленети 400 кубици бесправно исечено огревно дрво, приведени…

Вработен во ЈП „Национални шуми“ со малверзации за само една година заработил 100.000 евра

  По се изгледа и покрај тоа што ЈП „Национални шуми“ важи за претпријатие кое е…

Заменик командир на Шумска полиција им ги враќал возилата на дрвокрадците

  Заменик командир на Шумска полиција од Демир Хисар заработи кривична пријава, бидејќи не само што…

Во радовишко пронајдена поголема количина огревни дрва без документација

  Вчера околу 21.20 часот во дворното место на Т.Ј. во село Дедино, радовишко, полициски службеници…

Кривична пријава за „пустошење шума“ во Кочани

  Одделението за внатрешни работи Кочани денеска поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Кочани против…

Фатени дрвокрадци на Караорман

  Во реонот на струшко фатени 12 дрвокрадци на планината Караорман, товарале камиони со дрва без…

Македонските шуми клекнати на колена

  Крадци го опустошија шумскиот фонд во Северна Македонија. Особено на удар е кичевскиот регион, каде…

Приведени 16 лица во прилепско за пустошење на шума

  Девет возрасни лица и седум малолетници од Прилеп се лишени од слобода за пустошење на…

Опустошени шуми: За шест години украдени над 25.000 кубни метри дрва

Штетата од украдените дрва во само четири општини во Северна Македонија е над еден милион евра.…

Кривична за вработен во „Национални шуми“ кој предизвикал штета од 15 750 денари

  СВР Охрид поднесе кривична пријава против П.Ј. (60) од селото Белчишта, општина Дебрца, поради постоење…

Од „шумата“ кривични за дрвокрадците, процесирани само деланки

  Со мито, корупција и политичко влијание главно се овозможува нелегалната сеча на шумите во Македонија,…

Translate »
error: Content is protected !!