Во име на друго лице дал дозвола за сечење на шума

  Секторот за внатрешни работи Струмица, до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против Т.М.(58)…

На Скопска Црна Гора дејствувало „паралелно“ шумско стопанство

Во голема полициска акција на Скопска Црна Гора запленети 400 кубици бесправно исечено огревно дрво, приведени…

Реформите нова можност за шумарството

  Кризата во шумарството, но и процесот на приближување на државата кон Европската унија наложува потреба…

Вработен во ЈП „Национални шуми“ со малверзации за само една година заработил 100.000 евра

  По се изгледа и покрај тоа што ЈП „Национални шуми“ важи за претпријатие кое е…

Заменик командир на Шумска полиција им ги враќал возилата на дрвокрадците

  Заменик командир на Шумска полиција од Демир Хисар заработи кривична пријава, бидејќи не само што…

Во радовишко пронајдена поголема количина огревни дрва без документација

  Вчера околу 21.20 часот во дворното место на Т.Ј. во село Дедино, радовишко, полициски службеници…

Кривична пријава за „пустошење шума“ во Кочани

  Одделението за внатрешни работи Кочани денеска поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Кочани против…

Зошто кубен метар дрво не е исто со метар просторен?

  Често слушаме луѓе околу нас како зборуваат за метри дрва и како не им е…

Трансформација на ЈП “Национални шуми“

  За состојбите во шумарството, во изминатиов период многу се пишува, но за жал воглавном за…

Фатени дрвокрадци на Караорман

  Во реонот на струшко фатени 12 дрвокрадци на планината Караорман, товарале камиони со дрва без…

Сѐ потивко шумат шумите

  Речиси по една година од големиот шумски пожар во кој изгореа над илјада хектари борова…

Реформите надеж за шумарството

  Состојбата во шумарството и во ЈП „Национални шуми“ како најважен субјект од оваа гранка е…

Translate »
error: Content is protected !!