Бозел, боз (Sambucus nigra)

 

Белите цветови од бозел со својот мирис веќе најавуваат дека летото е веднаш зад аголот. Сезоната на бозелот е тука, оваа со карактеристичните бели цветови и уште покарактеристичниот силен мирис ве поканува да берете. Неговата применливост е исклучително широка; може да се користи во готвење, пијалоци, мириси, козметика. Меѓутоа, бозелот има и многу лековити ефекти, поради што со години се користи во традиционалната медицина меѓу различни култури ширум светот.

Сега е идеално време за берба, цвеќињата ќе останат на грмушката до средината на јуни.

 

Ако немаме свое, да собереме квалитет

Кога зборуваме за бозел лаички, навистина мислиме на црн бозел, бидејќи е единствениот бозел за јадење. Порано традиционално растел на секоја фарма, бидејќи се сметало за оној кој ги истерува злите духови.

Bozel bazga

Германците веруваа дека чуварот на Холда живее во грмушката од бозел. Грмушките биле засадувани пред куќите и плевните, со надеж дека Холда ќе ги избрка вештерките и лошите волшебници. Во Шведска, треба да видите крал на џуџиња со придружба ако седите под бозел на полноќ во лето. Нашите баби, сепак, велеа дека кога ќе поминете покрај бозел, треба да се поклоните на оваа лековита грмушка.

Денес, бозелот повеќе не е толку вообичаен во близина на куќите, но често се среќава на шумските рабови, на границите, на пасиштата или покрај водата. Дивиот див бозел е доволен во природата за да се бере на мир. Во градовите, пак, секогаш ги следиме правилата за избор на квалитетни места: не береме бозел што растат покрај патот или до поле со пченка – тие се прскаат, а спрејот го има и соседниот бозел.

 

Лековити својства на бозелот

Бозелот се акумулира долго време поради неговите лековити ефекти. Бозелот е богат со антиоксиданси и витамин Ц. Има антиинфламаторно и антисептично дејство.

Постарите цвеќиња го поттикнуваат потењето, па затоа се користат при настинки, како и кај белодробни заболувања како кашлица, астма и бронхитис; Чајот од бозел е корисен и при ревматски заболувања. Бозелот помага и при настинки и грип. Во клиничките испитувања се покажа дека се всушност ефективни: „Тие навистина се лек од природата“. За позитивното дејство на бозелот не треба да се внесува во големи количини.

Bozel caj

Покрај активните состојки, сите делови на бозелот содржат и различни соединенија кои се токсични за луѓето, како што се цијаногени соединенија и некои алкалоиди. Затоа, луѓето често доживуваат гадење или варење по јадење сирови бозел. Но, постои уверување дека со варење повеќето отровни материи во бозелот се распаѓаат и потоа тој повеќе не е штетен. Сепак, јадењето бозел не се препорачува за трудници.

 

Не се корисни само цвеќињата

Типичните бели цветови не се единствените погодни за употреба и консумирање. Всушност, можно е да се користи речиси секој дел од грмушката на бозел: лисја, среден зелен дел од кората, цветни пупки, цвеќиња и плодови.

Bozel Sambucus nigra

Листовите може да се користат, на пример, во чај, кој може да помогне при несоница, додека чајот од кора помага при запек. Цветните пупки се додаваат во оцетот за да се добие ароматичен оцет од бозел.

Цветовите имаат најразновидна употреба. Некои од нив може да се исушат и да се направат чај. Најкласичен начин на користење е сирупот од бозел, кој може да се подготви и со мед, а освежителниот напиток шабеша од бозел.

 

Употреба во прехраната

Во народот од цветовите на бо-зелот се приготвува многу вкусен пијалок, а од свежите, зрели плодови се приготвува мармалад кој се дава на болни од ревматизам, ишијас и на лица кои немаат редовна столица. Исто така од зрелите плодови може да се вари ракија слична на комовата.

 

Рецепт сок од бозел

 

Bozel limonada sok

Потребно е:

  • 40 цветови со големина на дланка;
  • 6 l вода;
  • 4 kg шеќер;
  • 4 лимони исечени на тркалца;
  • 50 g лимонтос;
  • 1 лажиче конзерванс;

Начин на приготвување:

Свежо набраните цветови од бозелот ставете ги на темно и провевно место неколку дена да се засушат. Дали цветовите се суви, лесно ќе ги познаете по бојата. Во колку имаат изедначена кафеава боја, цветовите се спремни за користење.

Исчистете ги од рачките. Во поголем сад налејте ја водата и во неа сипете го шеќерот. Мешајте додека шеќерот не се растопи, а потоа додадете ги исушените цветови, тркалцата од лимон, лимонтосот и конзерансот. Затворете го садот и оставете го 7 дена да стои.

Во тек на секој ден понеколку пати измешајте ја смесата. После една недела сирупот процедете го низ газа и налејте го во чисти шишиња, а потоа затворете ги.

 

 

Информациите презентирани на оваа веб-страница, во никој случај не се наменети како медицински совет или како замена за медицински третман.

About Post Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Content is protected !!